comunicat

2016 se încheie cu o rectificare bugetară: mai mulți bani pentru grădinițe, școli și spital

Consiliul Local al municipiului Hunedoara a aprobat, joi, rectificarea bugetară prin care suma de 1.666.000 de lei (16,6 miliarde de lei vechi) va fi direcționată către investițiile de anul viitor.

Aproximativ jumătate din bani – 800.000 de lei (80 de miliarde de lei vechi) – vor fi folosiți pentru achiziționarea unui nou computer tomograf, care va fi utilizat pentru diagnosticarea pacienților internați la Spitalul Municipal „Dr. Alexandru Simionescu”.

Din restul de bani, o parte va reveni proiectului tehnic de Restaurare și Valorificare Durabilă a Patrimoniului Cultural Castelul Corvinilor (95.000 de lei), precum și pentru documentațiile tehnico-economice necesare proiectelor de reabilitare și echipare a Școlii din Peștișu Mare și a grădinițelor Prichindel, PN4, PN5, PN6, Floarea Soarelui, Zori de Zi și Dumbrava Minunată (în total, 170.000 de lei).

Astfel, banii proveniți din rectificarea bugetară vor fi direcționați către investițiile atât de necesare în școli, grădinițe și spital.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *