eveniment

Zilele Hunedoarei: Gala de Excelență „Hunedoreni de Succes” și „Tosca”, de Giacomo Puccini

Hunedoreni de Succes

Ziua a patra a sărbătorii Zilele Hunedoarei 2017 a reunit hunedorenii de succes pe care Primăria și Consiliul Local al municipiului Hunedoara i-au premiat cu diplome de excelență, trofee și, pentru elevii și sportivii merituoși, premii în bani. Au fost premiați șapte învățători, opt profesori, cel mai bun pompier, cel mai bun polițist și cel mai bun medic. Aceștia sunt:

• De la Colegiul Național „Iancu de Hunedoara”: Flavius Daniel Bozan (învățător)
  • De la Colegiul Național „Iancu de Hunedoara”: Mihaela Sanda Sopincean (profesor)
  • De la Colegiul Național de Informatică „Traian Lalescu”: Georgeta Aldea (învățător)
  • De la Colegiul Național de Informatică „Traian Lalescu”: Mircea Nistor (profesor)
  • De la Liceul Tehnologic „Constantin Bursan”: Adela Feraru (profesor)
  • De la Școala Gimnazială Nr. 2: Georgeta Ileana Cizmaș (învățător)
  • De la Școala Gimnazială Nr. 2: Anca Maria Tănase (profesor)
  • De la Școala Gimnazială Nr. 1: Adela Nora Popescu (învățător)
  • De la Școala Gimnazială Nr. 1: Adrian Cristian Sopincean (profesor)
  • De la Colegiul Tehnic „Matei Corvin”: Luiza Pascal (învățător)
  • De la Colegiul Tehnic „Matei Corvin”: Sorin Robert Cimpoca (profesor)
  • De la Colegiul Economic „Emanuil Gojdu”: Ritta Tirei (învățător)
  • De la Colegiul Economic „Emanuil Gojdu”: Cornelia Branea (profesor)
  • Cel mai bun pompier, din cadrul Detașamentului de Pompieri Hunedoara: Adrian Robert Adam
  • Cel mai bun polițist, din cadrul Poliției Municipiului Hunedoara: Costel Lăban
  • Cel mai bun medic, din cadrul Spitalului Municipal Dr. Alexandru Simionescu: Dumitru-Gheorghe Sălcer

Cei prezenți la gală au avut ocazia să asculte și recitalul cameral al trio-ului „Cuore” și un program al Fanfarei Tinerilor Hunedoreni.

„Tosca”, la Castelul Corvinilor

Cel de-al treilea spectacol din cadrul Festivalului „Hunedoara Lirică” găzduit de Muzeul Castelul Corvinilor a fost „Tosca”, de Giacomo Puccini. Dirijor: Juan Cantarell (Spania).

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *