comunicat

20 martie, Ziua Mondială a Sănătății Orale

SĂNĂTATEA ORALĂ, conform definitiei Federaţiei Dentare Internationale, include capacitatea de a vorbi, zâmbi, mirosi, gusta, atinge, mesteca, înghiţi şi de exprima o serie de emoţii prin intermediul expresiei faciale, cu încredere şi fără durere, disconfort sau boli cranio-faciale complexe, iar conform definiției Organizației Mondiale a Sănătății, reprezintă absenţa afecţiunilor dentare şi a durerii
faciale cronice, a cancerului orofaringian, a inflamaţiilor orale, defectelor congenitale cum ar fi labioschizis sau palatoschizis, afecţiunilor gingivale, cariilor dentare şi pierderii dinţilor şi a altor boli care afectează gura şi cavitatea orală.

Cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătăţii Orale, Federaţia Dentară Internaţională îndeamnă toate părţile interesate să recunoască şi să sublinieze importanţa sănătăţii orale pentru o societate sănătoasă. Sănătatea orală reprezintă o problemă majoră de sănătate publică. Conform Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, în ţările dezvoltate, un procentaj substanţial (5-10%) din bugetul alocat sănătăţii publice este folosit pentru tratamentele curative dentare. Aceste cheltuieli ar putea fi semnificativ reduse prin organizarea sistematică a campaniilor de promovare a sănătăţii orale care să sensibilizeze populaţia asupra importanţei adoptării măsurilor preventive, condiţie esenţială pentru menţinera sănătăţii şi a stării de bine.

În data de 20 martie 2018 se va desfăşura campania Spune „Aaa”, gândeşte-te la gura ta, Gândeşte-te la sănătatea ta!, prilejuită de Ziua Mondială a Sănătăţii Orale. Campania vorbeşte despre deciziile pe care le puteţi lua pentru a proteja sănătatea orală a dumneavoastră şi a familiei dumneavoastră. Dacă trăiţi inteligent, înţelegeţi importanţa unei igiene orale bune şi cum puteţi evita afecţiunile orale.
Afecţiunile orale au în comun o gamă largă de factori de risc cum ar fi vârsta, sexul şi factorii ereditari ce nu pot fi modificaţi sau influenţaţi. Alţi factori de risc sunt influenţabili prin obiceiuri, comportamente şi stil de viaţă şi printre aceştia se numără: dieta nesănătoasă, consumul de tutun, abuzul de alcool, igiena orală deficitară.

Apariţia cariilor se datorează în principal obiceiurilor alimentare greşite şi igienei dentare deficitare. Sănătatea orală poate fi astfel evident ameliorată printr-o prevenţie corespunzătoare, începând de la dinţii de lapte ai bebeluşilor şi până la protezele seniorilor. În plus, odată apărute, cariile se răspândesc rapid la dinţii sănătoşi. Prin control regulat, cariile pot fi depistate şi tratate precoce, de aceea vizitele regulate la medicul dentist, de două ori pe an, ar trebui să devină o obişnuinţă.

Promovarea sănătăţii orale la nivel individual şi comunitar reprezintă o strategie cost-eficientă de a reduce povara afecţiunilor orale şi de a menţine sănătatea orală şi calitatea vieţii. Scopul campaniei este sensibilizarea populaţiei, de orice vârstă, cu privire la sănătatea orală şi a factorilor de risc, îmbunătăţirea utilizării măsurilor eficiente de prevenţie, atât la nivel individual, cât şi la nivelul comunităţii, incurajarea tuturor membrilor asociaţiilor, guvernelor, organizaţiilor neguvernamentale, mass-media şi altor entităţi să folosească ocazia oferită de Ziua Mondială a Sănătăţii Orale de a organiza activităţi la nivel comunitar, naţional, regional şi global, pentru îmbunătăţirea sănătăţii orale.

Conform Colegiului Medicilor Dentişti din Judeţul Hunedoara, aproximativ 95% din populația județului Hunedoara prezintă cel puțin o afecțiune din cadrul patologiei orale. În judeţul Hunedoara sunt înregistrate 243 cabinete medicale individuale de medicină dentară.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *