eveniment

Ziua Mondială a Apei: 22 martie

Ziua Mondială a Apei (World Water Day) se celebrează începând cu 1993 în fiecare 22 martie, în vederea conştientizării măsurilor privind problematica curentă sau viitoare a apei – resursă naturală crucială pentru viaţă şi sănătate pe planeta noastră.

WWD 2018 se derulează sub sloganul „Să protejăm Natura & Apa – indispensabile vieţii pe Terra!”, iar tema „Natură nepoluată pentru apă de calitate” îşi propune să analizeze modurile prin care protejând natura putem depăşi dificultăţile legate de apă în secolul XXI.

Anual, circa 19 milioane de decese premature sunt legate de impactul asupra mediului al exploatării improprii a resurselor naturale; 58% dintre bolile diareice – un motor major al mortalităţii infantile (4.000 de copii mor zilnic din cauza apei poluate şi a sanitaţiei necorespunzătoare) – sunt cauzate de lipsa accesului la apă necontaminată şi salubritate de bază, provocând anual circa 1,8 milioane decese.

Conform Programului ONU pentru Evaluarea Apelor Mondiale 2017, în lume peste 80% din apele uzate sunt deversate netratate în mediu, în timp ce aproximativ 2 miliarde tone deşeuri umane sunt eliminate zilnic în cursurile de apă. Ca o ilustrare a preocupărilor comunităţii mondiale privind problematica severă a apei – acum şi în viitor, Obiectivul 6 al Agendei ONU de Dezvoltare Durabilă prevede ca până în 2030 fiecare persoană să aibă acces la apă de calitate şi include ţinte privind protejarea mediului natural şi reducerea poluării.

În România, în 2016, ierarhia ramurilor economice cu potenţial de poluare chimică a rămas neschimbată faţă de 2015, cu industria apei potabile, cea chimică şi cea producătoare de energie pe primele locuri. Analiza cauzelor poluărilor accidentale produse în ţara noastră în 2016 a plasat pe primele locuri nerespectarea normelor tehnologice privind evacuarea apelor uzate în receptori naturali, urmată de poluările cu produse petroliere cauzate cel mai des de avariile conductelor de transport ţiţei & apă sărată.

Prevenirea poluării naturii în scopul protecţiei apei şi aerului, a căror contaminare prezintă potenţialul advers maxim pentru sănătatea umană, trebuie să devină şi în România o prioritate pentru toţi responsabilii – stat, organizaţii, comunităţi şi indivizi.

La nivelul judeţului Hunedoara, avem următoarea situaţie privind tratarea şi captarea apelor atât de suprafaţă, cât şi de profunzime, în scop potabil:

• Zona Deva: cuprinde 18 staţii de tratare (10-suprafaţă; 8-profunzime). Staţiile: Orlea-s; Baniu-p; Certej-s ; Folorât-p;Dealul Mic-s; Sibişelul Nou-s; Hobiţa-s; Boiu-s; Ştei- p; Hondol-p; Bocşa Mică-p; Mălăieşti-s; Romos-s;Rapolt- p; Sarmisegetuza-s; Costeşti- p; Răchitova-p; Densus-s
  • Zona Hunedoara: cuprinde 5 staţii de tratare (1-mixtă, 3- suprafaţă, 1-profunzime) – Staţiile: Sânpetru-s+p; Cinciş-s ; Boşorod -s; Ghelari-s. Boş-p
  • Zona Valea Jiului: cuprinde 12 staţii de tratare (5-suprafaţă, 7- profunzime) – Staţiile Valea de Peşti-s; Braia-s; Aninoasa-s; Zănoaga-p; Taia-s; Jieţ-s; Pârâul Rece-p; Topliţa-p; Herţa-p; Morişoara-p, Drenuri Jieţ-p, Cărpiniş–p.
  • Zona Brad: cuprinde 5 staţii de tratare (1-suprafaţă, 4- profunzime) – Staţiile: Crişcior-p, Vaţa de Jos-p, Tarnita-s, Buces-Vulcan- p, Băița-p.

Cultivarea respectului faţă de mediu şi conştientizarea relaţiei strânse între natura curată – apa necontaminată – stare de sănătate mai bună este parte a misiunii reţelei naţionale de promovare a sănătăţii. Partenerii şi prietenii noştri din media sunt invitaţi să participe şi totodată să reflecte la aceste manifestări, ca o contribuţie la mai multă sănătate şi viaţă pentru toţi.

Cu ocazia Zilei Mondiale a Apei, în data de 22 martie 2018, în judeţul Hunedoara, Direcţia de Sănătate Publică – prin Compartimentul Evaluare şi Promovare a Sănătăţii şi Educaţie pentru Sănătate, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara, organizează un simpozion, la ora 11ºº, la Liceul de Artă „Sigismund Toduța” Deva, având ca obiectiv conștientizarea autorităților și comunităților la nivel
național, regional și local asupra proceselor de poluare a mediului natural ce afectează calitatea apelor.

Tot pentru a marca Ziua Mondială a Apei, ApaProd organizează o Zi a Porților Deschise, joi, 22 martie 2018. Toți cei care doresc să viziteze stațiile de tratare a apei, stațiile de epurare a apei uzate sau Muzeul Apei, sunt așteptați între orele 08:00 – 15:00 la obiectivele pe care doresc să le viziteze. Grupurile mai mari de 10 persoane, inclusiv elevi și studenți, sunt rugate să transmită, pe adresa de e-mail biroupresa.apaprod@yahoo.ro, ora și locația pe care doresc să o viziteze. Aceste informații pot fi transmise și pe pagina de Facebook a ApaProd SA, printr-un mesaj privat.

Personalul fiecărui obiectiv va fi și ghidul vizitatorilor, oferind astfel toate informațiile necesare și răspunzând întrebărilor acestora.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *