Proiecte de 66,5 milioane de euro, depuse de Primăria municipiului Hunedoara la ADR Vest, într-un an

Cinci proiecte pe fonduri europene au fost aprobate, astăzi, în ședința de Consiliu Local a Municipiului Hunedoara. Valoarea totală a acestora este de 53.417.697,47 lei. Este vorba de proiecte pentru reabilitări, modernizări și dotări ale unor unități de învățământ de pe raza municipiului Hunedoara, precum și de un proiect de revitalizare a centrului istoric.

„Încercăm să facem cât mai multe proiecte și să obținem finanțare europeană pentru acestea. Aceste finanțări europene constituie o oportunitate extraordinară pe care nu vrem să o ratăm. În ultimul an, am depus la ADR Vest proiecte care depășesc 300 de milioane de lei”, declară Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara.

Proiectele urmează să fie încărcate în sistemul electronic MySMIS, apoi vor intra în etapa de evaluare administrativă și a eligibilității. După finalizarea acestei etape urmează evaluarea tehnică și financiară, în cadrul căreia va avea loc și vizita la fața locului a reprezentanților autorității finanțatoare.

O altă etapă este cea de precontractare, perioadă în care vor fi stabilite de beneficiar (Municipiul Hunedoara) și de autoritatea finanțatoare detaliile contractului de finanțare. Documentațiile vor fi apoi transmise Ministerului Fondurilor Europene, care va analiza și va semna contractul de finanțare, ulterior acesta fiind semnat și de Agenția de Dezvoltare Regională Vest (ADR Vest) și de beneficiar.

În ultimul an, Primăria Municipiului Hunedoara a depus la ADR Vest un număr de 19 proiecte pe fonduri europene, în valoare totală de 306.121.948,30 lei (66,5 milioane de euro).

Cele cinci proiecte supuse dezbaterii în ședința de Consiliu Local de astăzi sunt:

1. „Reabilitarea / modernizarea / dotarea unităților de învățământ obligatoriu (învățământ primar și gimnazial) din Municipiul Hunedoara – Colegiul Tehnic „Matei Corvin”, Școala Gimnazială nr. 6”.
    Valoarea totală a investiției: 6.384.840,89 lei.
  2. „Reabilitarea/ modernizarea/ dotarea unităților de învățământ obligatoriu (învățământ primar și gimnazial) din municipiul Hunedoara – Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu” – clădire învățământ primar + clădire învățământ gimnazial”, compus din două documentații, respectiv:
    a). clădire învățământ primar – valoarea investiției: 3.779.250,04 lei;
    b). clădire învățământ gimnazial – valoarea investiției: 2.800.785,68 lei.
    Valoarea totală a investiției: 6.580.035,72 lei.
  3. „Reabilitarea/ modernizarea/ dotarea unităților de învățământ profesional și tehnic (licee tehnologice și scoli profesionale) din municipiul Hunedoara – Colegiul Tehnic ”Matei Corvin”, corp școală 5 + atelier 2 practică”, compus din două documentații, respectiv:
    a). clădire atelier 2 practică – valoarea investiției: 7.178.389,68 lei;
    b). clădire corp școală 5 – valoarea investiției: 9.437.726,34 lei.
    Valoarea totală a investiției: 16.616.116,02 lei.
  4. „Reabilitarea/ modernizarea/ dotarea unităților de învățământ profesional și tehnic (licee tehnologice și scoli profesionale) din municipiul Hunedoara – Liceul Tehnologic ”Constantin Bursan”, compus din două documentații, respectiv:
    a). clădire atelier școală – valoarea investiției: 6.172.207,71 lei;
    b). clădire corp liceu – valoarea investiției: 9.747.753,13 lei.
    Valoarea totală a investiției: 15.919.960,84 lei.
  5. „Revitalizarea centrului istoric al Municipiului Hunedoara”, compus din două documentații, respectiv:
    a). clădire Muzeul Fierului – valoarea investiției: 4.594.688,00 lei;
    b). Parcul Libertății – valoarea investiției: 3.322.056,00 lei.
    Valoarea totală a investiției: 7.916.744,00 lei.