comunicat proiecte

Reabilitarea policlinicii din Hunedoara, încă un proiect intrat în linie dreaptă

Un proiect ce va fi finanțat pe Axa prioritară 8 – Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale – este cel care vizează „modernizarea serviciilor medicale prin dotarea cu echipamente performante și reabilitarea spațiilor aferente Ambulatoriului integrat Dr. Alexandru Simionescu – Hunedoara”.

Proiect în valoare de 2,3 milioane de euro

Proiectul vizează, în principal, reabilitarea clădirii care găzduiește Policlinica spitalului municipal din Hunedoara. Proiectul are o valoare totală de 10.700.281,96 lei (2.299.899,40 euro) și a fost admis în precontractare la data de 10 ianuarie 2019.

Se va realiza, așadar, reabilitarea completă a Ambulatoriului (corpurile: G,H și I) pe toate domeniile de construcție în care clădirea prezintă deficiențe, și anume:

• Consolidarea fundației existente în zona propusă de studiile de specialitate și rezolvarea infiltrațiilor de apă pluvială prin montarea de jgheaburi și burlane.
  • Realizarea unui acoperiș de tip șarpantă, cu structură de lemn și învelitoare de tablă, pentru oprirea infiltrațiilor și izolarea plăcii de peste etajul II.
  • Desfacerea fațadei existente și reabilitarea acesteia prin placare cu termosistem pentru o mai bună eficiență energetică. Termoizolarea socului și a fațadei.
  • Desfacerea tâmplăriei de lemn și metal, atât exterioare cât și interioare. Înlocuirea tâmplăriei degradate cu tâmplărie din PVC cu geam termopan.
  • Desfacerea pardoselilor și înlocuirea acestora cu pardoseli din PVC, pardoseli ce se pretează pentru spații medicale pentru o mai bună igienizare.
  • Desfacerea finisajelor pereților și a tavanelor și refacerea acestora cu materiale noi și pretabile pentru spații medicale.
  • Refacerea și igienizarea grupurilor sanitare, a instalațiilor aferente acestora și schimbarea obiectelor sanitare.
  • Înlocuirea tâmplăriei interioare de lemn cu tâmplărie din PVC.
  • Termoizolarea planșeului de pe etajul II pentru eficientizarea energetică a clădirii.
  • Refacerea instalației electrice, acolo unde aceasta este veche și nu mai funcționează la noile standarde.
  • Montarea înpământării electrice pentru toate nivelurile clădirii.
  • Dezafectarea instalației sanitare existente și montarea unei noi instalații sanitare conform proiectului de specialitate.
  • Dezafectarea instalației termice și refacerea acesteia acolo unde aceasta nu a fost schimbată.
  • Refacerea completă a instalației de ventilare și de răcire apă.

Din punct de vedere structural:

• se vor identifica și asana sursele de apă care se infiltrează la nivelul demisolului și fundațiilor. Se vor verifica scurgerile burlanelor, canalizările și rețelele de apă exterioare.
  • conform recomandărilor din studiul geotehnic, pe zonele fără demisol unde există potențial de cedare de reazem ca urmare a pătrunderii apei la nivelul fundațiilor și a degradării solului, se vor consolida fundațiile prin subfundare. Pentru a identifica cu precizie zonele care necesită intervenție și amploarea acesteia, se va executa un studiu geotehnic detaliat cu mai multe dezveliri și foraje.
  • se va refacere sistematizarea verticală și trotuarele de gardă
  • eventualele fisuri din pereții de zidărie, evidențiate în urma decopertărilor, vor fi injectate cu mortar de ciment cu adaos de rășină epoxidică.
  • se vor desface straturile terasei și se va realiza o șarpantă de lemn cu învelitoare de table

Din punct de vedere arhitectural:

• lucrări de decopertare: desfaceri pardoseli (gresie, linoleum etc.), desfaceri tencuieli la pereți, desfaceri placaje faianță, desfaceri tavane gips carton acolo unde există (sau ghene orizontale), desfaceri pereți gips carton, desfaceri uși.
  • lucrări de finisare la: pardoseli, pereți, tavane, pardoseli PVC, șapă autonivelantă, placări gresie rectificată, tencuieli la pereți, glet pereți, placări tapet PVC la pereți, plintă PVC protecție la pereți, vopsitorii lavabile antibacteriene la pereți, placări faianță rectificată, pereți gips carton spații umede (ghene), tavane suspendate casetate la holuri, tavane suspendate gips carton, vopsitorii lavabile antibacteriene la tavane, tencuială baritată la camerele de radiologie, refacere shielduri uși, uși antifoc, uși antiseptice, uși pentru radiologie cu foaie de plumb, înlocuire tâmplărie exterioară.
  • anvelopare clădire.
  • înlocuire instalații electrice, sanitare, termice și înlăturarea celor existente.
  • înlocuire învelitoare tip terasă cu învelitoare tip șarpantă.

De asemenea, Ambulatoriul spitalului municipal Dr. Alexandru Simionescu va fi dotat cu un aparat EKG, un spirometru, un audiometru, un scaun ORL etc. Valoarea totală a acestor dotări este de 45.000 de lei fără TVA.