comunicat știri

Bursa locurilor de muncă, la Hunedoara

Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Hunedoara a organizat vineri, 12 aprilie 2019, la nivel național, Bursa generală a locurilor de muncă. În județul Hunedoara, bursa a avut loc în municipiile Deva, Hunedoara și Petroșani.

Între orele 9 -13, un număr de 98 de hunedoreni s-au prezentat pentru a-și găsi un loc de muncă.

La finalul Bursei, Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă HUNEDOARA raportează următoarele rezultate:

• Au fost contactaţi un număr de 65 de angajatori în vederea participării la bursă şi au participat efectiv un număr de 23 agenţi de economici.
  • Oferta de locuri de muncă a numărat 70 de posturi în municipiul Hunedoara, 86 în Deva și 48 în Petroșani.
  • În municipiul Hunedoara, 14 persoane și-au găsit de lucru pe loc, fiind deja încadrate în muncă. Tot atâtea persoane și-au găsit de lucru și la Deva, iar la Petroșani au fost încadrate în muncă 15 persoane.

Potrivit datelor statistice furnizate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Hunedoara, privind situația șomajului și evoluția pieței muncii din municipiul Hunedoara, la finalul anului 2018 rata șomajului era de 3,3%, acesta fiind minimul istoric al ratei șomajului după anul 1989.

La 31 decembrie 2018, în evidențele AJOFM Hunedoara erau înregistrate 516 persoane. Raportând cele 516 persoane la numărul populației stabile cu vârsta între 18 și 62 de ani, adică la 48.047 de hunedoreni, rezultă o pondere a șomerilor de 1,07% – practic cea mai scăzută pondere a șomerilor dintre toate localitățile județului Hunedoara.

2.439 de persoane au fost angajate de-a lungul anului 2018.