știri

Elevi din Cipru, Spania și Italia, în vizită la Primăria municipiului Hunedoara

În perioada 01.04-07.04.2019 la Școala Gimnazială Nr. 2 Hunedoara se derulează cea de-a patra mobilitate din cadrul proiectului „Erasmus+ ART and DESIGN for a BETTER PLANET” – un proiect de parteneriat strategic pentru susținerea schimbului de bune practici în domeniul școlar.

Cu această ocazie, o delegație oficială formată din profesori şi elevi de la Școala Gimnazială nr. 2 Hunedoara și de la școlile partenere din Cipru, Spania și Italia a fost întâmpinată astăzi de primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu.

În cadrul întâlnirii, s-a discutat despre organizarea sistemului educațional și structura sa la nivelul municipiului Hunedoara, dar și despre istoria, cultura și potențialul turistic al municipiului Hunedoara.

Înainte de întâlnirea de la primărie, elevii și profesorii au vizitat Castelul Corvinilor. Oaspeții străini au fost impresionați de castel și au promis că vor reveni în orașul nostru.