eveniment

Vă invităm la Zilele Hunedoarei 2019!

Evenimentul Zilele municipiului Hunedoara se va întinde și în acest an pe durata unei săptămâni, iar programul este următorul:

22 – 25 iulie 2019, începând cu ora 18:00 – Cupa Primăriei la Fotbal

Luni, 22 iulie: pe terenul de sport al Școlii Generale din Peștișu Mare
Marți, 23 iulie: pe terenul de fotbal de la Școala Gimnazială nr.1 (fosta Școală Generală nr. 9)
Miercuri, 24 iulie: pe terenul de sport de la Școala Generală din Peștișu Mare (Semifinale)
Joi, 25 iulie: pe terenul de sport de la Școala Gimnazială nr. 1 (Finala mică/Finala mare)

22 iulie 2019, între orele 9:00 – 20:00 – Ziua porților deschise la Ștrandul Corvina

🏖 Deschidem Zilele Hunedoarei 2019 cu evenimentul „Ziua porților deschise la Complexul de Agrement “Corvina”. Toți hunedorenii sunt așteptați, între orele 9:00 – 20:00, să se bucure de apă și de soare în cel mai frumos ștrand din județ! ⚠ ATENȚIE! ⚠ Copiii sub 16 ani vor fi obligatoriu însoțiți de un adult, iar accesul în Ștrandul Corvina se va face în limita locurilor disponibile (capacitatea ștrandului este de 859 de locuri).

23 iulie 2019, între orele 9:00 – 20:00 – Ziua porților deschise la Castelul Corvinilor

🏰 În cea de-a doua zi a sărbătorii Zilele municipiului Hunedoara, toți hunedorenii (dar și toți vizitatorii de pretutindeni) sunt invitați la Muzeul Castelul Corvinilor, Muzeul de Arheologie, Istorie si Etnografie Hunedoara și Muzeul CASA Breslelor, unde intrarea este liberă!

24 iulie 2019, între orele 10:00 – 19:00 – Ziua porților deschise la Grădina zoologică Hunedoara

Singura grădină zoologică din județ vă așteaptă miercuri, 24 iulie, să-i treceți pragul gratuit, pentru a vedea animalele care sunt găzduite aici.

24 iulie 2019, de la ora 19:00 – Lansare de carte. Cântece de drag și dor, zestrea românilor – Drăgan Muntean

Primăria municipiului Hunedoara, Asociația Culturală „Pădurenii Hunedoarei” și Biblioteca Municipală organizează lansarea cărții „Cântece de drag şi dor, zestrea românilor – DRĂGAN MUNTEAN” – autor prof. dr. VASILE BEBEȘELEA

• Participă:
RUSALIN IŞFĂNONI
PERA BULZ
IONUŢ FULEA
NICOLAE GHEORGHE ŞUTEU
CIPRIAN ROMAN
VICTOR VAIDA

• Cântece din repertoriul lui Drăgan Muntean interpretate de solişti vocali pădureni:
MARIANA SUCIU
BOGDAN TOMA
ALIN IENCIU
CRISTINA STĂNILĂ
MAYA CSOBOTH

Evenimentul va avea loc miercuri, 24 iulie 2019, de la ora 19:00, la Galeria de Arte Hunedoara, în cadrul „Zilelor municipiului Hunedoara” – „De vorbă cu scriitorii şi cărţile lor”. Intrarea este liberă!

25 iulie 2019, de la ora 18:00, la Castelul Corvinilor – Spectacol “Ecourile muzicii și poeziei”

Spectacolul “Ecourile muzicii și poeziei” va avea loc în Sala Dietei și va fi susținut de Corala “Doina”, C.A.R.P. “Speranța” Hunedoara și Cenaclul Literar și de Jurnalism “Victor Isac”.

26 iulie 2019, de la ora 18:00 – Gala de Excelență „Hunedoreni de succes”

Gala de Excelență „Hunedoreni de succes” a ajuns la cea de-a treia ediție. Vom premia cei mai buni profesori, medici, polițiști, jandarmi, pompieri, contribuabili etc. Vă așteptăm să-i aplaudăm și felicităm împreună pe cei mai buni dintre hunedoreni!

26-28 iulie 2019 – Spectacole muzicale, în centrul vechi al municipiului Hunedoara

Vineri, 26 iulie 2019
Spectacol “Parada portului hunedorean”
* Spectacol Ansamblul Folcloric “Hațegana”