Primăria a montat încă nouă platforme supraterane pentru deșeurile hunedorenilor

La începutul acestui an, Primăria municipiului Hunedoara instala 13 platforme supraterane pentru colectarea selectivă a deșeurilor. Săptămâna trecută, au fost achiziționate și instalate alte nouă platforme cu câte 4 sau 5 compartimente, în funcție de nevoile locuitorilor din zonele respective. Cele 9 platforme au 38 de compartimente.

Astfel, noile platforme sunt montate în următoarele zone:

• » 1 platformă în Piața Florilor, la grădiniță
  • » 1 platformă în Piața Florilor, lângă Clubul Pensionarilor
  • » 2 platforme pe Str. Runcului
  • » 2 platforme pe Str. Munteniei
  • » 2 platforme pe Str. Transilvaniei, lângă Bl. T4
  • » 1 platformă pe Str. Mureșului

Cele nouă platforme instalate recent au costat 129.591 de lei. În funcție de bugetul disponibil, vor urma și alte platforme supraterane. Acestea li se alătură platformelor deja existente în zonele:

• » Str. Avram Iancu, în fața blocului CEC
  • » Str. Gheorghe Barițiu, lângă fostul bar Roxanne
  • » Bd. Dacia, în spate la Sanitas
  • » Piața Florilor, lângă gardul Școlii Generale nr. 6;
  • » Str. Gheorghe Barițiu, în spatele magazinului Orange;
  • » Str. Oțelarilor, lângă blocul CM5;
  • » Str. Stadionului, lângă blocul B5;
  • » Str. Stadionului, lângă bloc B4;
  • » Str. Transilvaniei, lângă Atelierul Școală;
  • » Str. Luncii, bl. B3;
  • » Str. Câmpului, lângă blocurile B1 și B2 (2 platforme).

Continuăm să investim în proiectul „Hunedoara Curată”, prin achiziția acestor noi platforme pentru colectarea selectivă a deșeurilor. Cele 13 platforme deja existente s-au dovedit a avea succes la populație, oamenii le folosesc și sunt de preferat containerelor de sine stătătoare, pentru că permit colectarea deșeurilor fără a face mizerie în jurul lor. Sigur, curățenia orașului nu ține doar de firma de colectare sau de firma de salubritate, de aceea fac încă o dată apel la cetățeni să nu arunce gunoiul lângă platformele de le colectare a deșeurilor, ci să îl sorteze și să îl arunce acolo unde îi este locul. Numai muncind împreună la asta putem avea un oraș curat, un oraș civilizat!

Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara