Economie de peste 50.000 de lei la energia electrică

Primăria Municipiului Hunedoara a cumpărat astăzi de pe Bursa Română de Mărfuri, (ringul energie electrică) o cantitate de 5.840 MWh, la preț propriu de furnizare de 236 lei/MWh. Această cantitate este suficientă pentru a acoperi consumul de energie electrică al Primăriei municipiului Hunedoara și instituțiilor aflate în subordinea Consiliului Local (spital, școli, clădiri publice, reţele de iluminat public). Față de anul 2020, când prețul pe MWh a fost de 244,70 lei, Primăria municipiului Hunedoara a făcut o economie de 50.808 lei. Parte din această diminuare provine şi din faptul că, pentru anul în curs, se estimează un consum mai mic al rețelelor şi instituțiilor publice din subordinea Primăriei, comparativ cu anul anterior.În 2020, Primăria Hunedoara a cumpărat 6.338 Mwh, cu 498 Mwh mai mult față de 2021.„Mereu facem tot posibilul să economisim banul public. De la un an la altul reușim să scădem sumele cheltuite pentru energia consumată”, spune Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara. „Economia de 50.000 de lei vine și din faptul că am înlocuit stâlpii pentru iluminat public și, bineînțeles, am început să montăm corpuri de iluminat moderne. Sunt ferm convins că atunci când vom avea iluminat public cu tehnologie LED în tot orașul economiile vor fi și mai mari”, adaugă primarul.