eveniment foto

În memoria eroilor: slujbă și depunere de coroane (galerie foto)

Joi, 22 decembrie 2016, în fața Catedralei Eroilor, din Parcul Tineretului, a avut loc o slujbă și depunerea de coroane în memoria martirilor și tuturor eroilor revoluției din municipiul Hunedoara.

La 27 de ani de la Revoluția din 22 decembrie 1989, le-a fost adus un omagiu celor șapte eroi care au pierit și al căror nume stă scris pe această placă: maior post mortem Ioan-Mircea Stângă (36 de ani), sublocotenent post mortem Dumitru Merticariu (38 de ani) sublocotenent post mortem Lazăr Rotariu, sublocotenent post mortem Marinel-Daniel Cotfas (19 ani), sublocotenent post mortem Ioan Daniel Lupea (19 ani), sublocotenent post mortem Claudiu Berlea (24 de ani) și Ioan Maruneac (22 de ani).

La eveniment au participat urmașii martirilor căzuți la Revoluție, preoți, primarul și viceprimarul municipiului Hunedoara, membrii Consiliului Local al municipiului Hunedoara, reprezentanți ai partidelor politice și membri ai societății civile.

Programul manifestărilor a fost următorul:

11:00 – Intonarea Imnului de stat al României
11:05 – Slujba religioasă comemorativă şi pomenirea eroilor Revoluţiei
11:30 – Depunere de coroane la Monumentul Eroilor

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *