eveniment

Maria Cioncan, de 10 ani în inimile noastre

Primăria Municipiului Hunedoara a organizat sâmbătă, 21 ianuarie 2017, comemorarea atletei Maria Cioncan.

Pe un frig de crăpau pietrele, zeci de hunedoreni s-au adunat la bustul regretatei sportive, situat lângă Parcul Corvin, unde au fost depuse coroane de flori. Fostul antrenor al atletei, Ștefan Beregszaszi, alături de fosta atletă Marieta Ilcu au fost și ei prezenți la festivitate.

Maria Cioncan este Cetățean de Onoare al municipiului Hunedoara. Ea a reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Atena, care s-au desfășurat în cursul lunii august 2004, unde s-a calificat la proba de 800 m și a câştigat medalia de bronz în finala probei de 1.500 m.

A fost prima sportivă legitimată la un club din municipiul Hunedoara care a obţinut o medalie la Jocurile Olimpice. Atleta Maria Cioncan a decedat pe data de 21 ianuarie 2007, într-un accident de mașină în Bulgaria.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *