foto video

Vizită a turiștilor din Szombathely

O delegație neoficială formată din câteva zeci de turiști maghiari a vizitat, vineri dimineață, municipiul Hunedoara. În drumul lor spre Castelul Corvinilor, grupul de turiști din orașul înfrățit Szombathely (Ungaria) a făcut o scurtă oprire la sediul Primăriei municipiului Hunedoara, unde au fost întâmpinați de primarul Dan Bobouțanu și de consilierul local Zoltan Kofity.

Întotdeauna bucuroși de oaspeți, oficialii hunedoreni au vorbit despre înfrățirea dintre cele două orașe, care s-a realizat în urmă cu 27 de ani, despre parada din Sombathely care ne-a plăcut atât de mult, încât am „furat” ideea, despre Castelul Corvinilor, monument care este vizitat de sute de mii de turiști anual, cei mai mulți turiști străini venind din Ungaria și despre planurile de dezvoltare turistică a municipiului Hunedoara.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *