eveniment video

La Trepte: „scările de la Liceul 2” au prins culoare

Mulți ani, scările dintre Al. Pescărușului și parcarea de lângă sediul Poliției Municipale, pe Str. I.L. Caragiale, au fost un loc de tranzit, niște scări gri ca orice alte scări uitate de lume. Un grup de voluntari a decis, sâmbăta trecută, să schimbe acest lucru și, inspirați de scările colorate din alte orașe care ajung puncte de atracție pentru turiști și localnici deopotrivă, au făcut o cerere către Primăria municipiului Hunedoara și au vopsit contratreptele, astfel încât, de pe trotuar, scările sunt colorate.

Instantaneu, locul a devenit punct de atracție, tinerii au venit La Trepte să se pozeze, copiii și-au luat părinții de mânuță și au venit la șotronul desenat de voluntari în fața scărilor.

Sâmbătă, acțiunea va continua cu vopsirea celorlalte scări, în prezent fiind vopsite doar cele din partea de jos.

Pentru mai multe detalii, urmăriți acest video:

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *