Mărțișoare pentru doamne

La început de martie, bărbații le oferă doamnelor câte un mic simbol al primăverii: un mărțișor. În fiecare an, și primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu, oferă angajatelor din Primărie câte un mărțișor, urându-le sănătate și o primăvară frumoasă.

Și angajatele câtorva fabrici din oraș au primit, astăzi, câte un mărțișor din partea primarului.

Semnificaţia firelor alb și roşu ce se împletesc într-un șnur de care este prins un mic obiect este relevată de unele legende: una dintre ele spune că Soarele ar fi coborât pe pământ în chip de fată frumoasă și ar fi fost ținut prizonier de un zmeu. Pentru a-l elibera, un voinic s-a luptat cu zmeul, vărsându-și sângele în zăpadă. Soarele a urcat din nou pe cer și, în locurile în care zăpada s-a topit, au răsărit ghiocei – vestitori ai primăverii.

Mărțișorul este purtat întreaga lună martie, după care este prins de ramurile unui pom fructifer. Se crede că aceasta va aduce belșug în casele oamenilor. Se zice că dacă îți pui o dorință în timp ce atârni mărțișorul de pom, aceasta ți se va împlini.