concurs foto știri video

Jocurile de Natație „Special Olympics” 2019, la Bazinul de Înot din Hunedoara

Bazinul de Înot din Hunedoara a găzduit, astăzi, cea de-a noua ediție a Jocurilor de Natație Special Olympics. La competiție au participat 120 de copii din șapte județe, reprezentând 14 instituții. Participanții sunt copii cu dizabilități, cu sindromul Down, autism și alte afecțiuni. Din județul Hunedoara au spus „prezent” 50 de copii, din orașele Simeria și Hunedoara.

Evenimentul este organizat de Asociația Umanitară „Ioana” și Centrul de Pedagogie Curativă Simeria, în parteneriat cu Primăria Hunedoara, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Hunedoara, Consiliul Județean Hunedoara și Special Olympics România.

Concursul a început la ora 10, la Bazinul de Înot Hunedoara, iar premierea a avut loc la ora 12.