Școala Altfel: 140 de elevi în vizită la Primăria municipiului Hunedoara

La Primăria municipiului Hunedoara, săptămâna a început cu veselia celor 100 de elevi de clasele a II-a și a III-a de la Colegiul Economic „Emanuil Gojdu”. Aceștia au venit în vizită în cadrul programului Școala Altfel – o săptămână în care micuții participă la diverse activități educative extracurriculare și extrașcolare.

Scopul acestui program este implicarea tuturor copiilor preșcolari, a elevilor și cadrelor didactice în activități care să răspundă intereselor și preocupărilor diverse ale copiilor, să pună în valoare talentele și capacitățile acestora în diferite domenii, nu neapărat în cele prezente în curriculumul național și să stimuleze participarea lor la acțiuni variate, în contexte nonformale.

În perioada alocată acestui program nu se organizează cursuri conform orarului obișnuit al unității de învățământ.

Joi, o nouă „delegație” formată din 40 de elevi se va afla în vizită la Primăria municipiului Hunedoara, unde micuții vor sta de povești cu primarul Dan Bobouțanu și vor vizita dispeceratul Poliției Locale, inclusiv încăperea de unde se face monitorizarea video.