Informare 25 mai 2020

CASTELUL CORVINILOR: Zilele acestea ar fi trebuit să ne bucurăm de Târgul European al Castelelor, la Castelul Corvinilor, din Hunedoara. Din cauza măsurilor instituite pentru a preveni infectarea cu Coronavirus, nu ne putem întâlni, așa cum v-ați obișnuit, în cunoscutul monument medieval, unde am fi aflat împreună informații despre castele și alte monumente din toată Europa și am fi petrecut trei zile de excursii virtuale, planificate într-un cadru de vis.Asta nu ne împiedică să ne reamintim edițiile precedente și să ne bucurăm încă o dată de castelele care ne-au onorat cu „prezența”.  Astăzi, le vizităm virtual.

🏰 CASTELUL MAGNA CURIA 🌍 DEVA, ROMÂNIA
🏰 PALATUL CULTURII 🌍 IAȘI, ROMÂNIA
🏰 PALATUL ALEXANDRU IOAN CUZA 🌍 RUGINOASA, ROMÂNIA
🏰 AGENȚIA DE DEZVOLTARE ECONOMICO-SOCIALĂ A JUDEȚULUI HUNEDOARA 🌍 ROMÂNIA
🏰 CENTRUL NAȚIONAL DE INFORMARE ȘI PROMOVARE TURISTICĂ A JUDEȚULUI ARAD 🌍 ROMÂNIA
🏰 CASTELUL MIMI 🌍 REPUBLICA MOLDOVA
🏰 MUZEUL BOŽIDAR JAKAC 🌍 SLOVENIA
🏰 CETATEA ȘI BISERICA PREJMER 🌍 ROMÂNIA
🏰 CETATEA ȘIRIEI 🌍 ROMÂNIA

Castelul Corvinilor se poate vizita în deplină siguranță. S-au luat toate măsurile trasate de autorități pentru a preveni infectarea cu Coronavirus. Mulțumim vizitatorilor care ne-au trecut pragul și care au înțeles necesitatea acestor măsuri de prevenție și le-au respectat. Vă așteptăm să petreceți momente liniștite și totodată educative, în Castelul Corvinilor.

BIBLIOTECA MUNICIPALĂ OVID DENSUȘIANU HUNEDOARA: Biblioteca municipală Hunedoara s-a deschis, dar pentru a avea acces în interior, trebuie să respectați câteva reguli. Accesul în bibliotecă este limitat la o persoană, excepție făcând: un minor sub 16 ani însoțit de un părinte și persoanele cu dizabilități. Este obligatorie purtarea măștii în interiorul Bibliotecii Municipale Hunedoara. De asemenea, este interzis accesul la rafturile cu cărți.
REGULILE PE CARE TREBUIE SĂ LE RESPECTE VIZITATORII BIBLIOTECII, ÎN SCOPUL PREVENIRII INFECTĂRII CU VIRUSUL SARS -COV-2, LA BIBLIOTECA MUNICIPALĂ HUNEDOARA:📚 La intrarea în instituție, Biblioteca Municipală Hunedoara are obligația de a termometriza noncontact utilizatorii;
📚 Persoanele care refuză verificarea temperaturii nu vor avea acces în incinta instituției;
📚 Nu este permis accesul utilizatorilor a căror temperatură depășește 37,3° C;
📚 În spațiile publice închise din cadrul Bibliotecii Municipale Hunedoara, utilizatorii vor purta mască (medicală/non-medicală);
📚 Se va păstra distanța de siguranță de 2 m între persoane;
📚 În incinta secțiilor este permis accesul unei singure persoane, cu anumite excepții, în funcție de specificul secției (pentru înscriere la bibliotecă, minorii sub 16 ani, care au nevoie de acordul părintelui pentru prelucrarea datelor personale; un minor însoțit de un părinte; o persoană cu dizabilități care necesită însoțitor);
📚 Timpul maxim de staționare pentru un utilizator într-o secție este limitat la 15 minute;
📚 În vederea limitării numărului de utilizatori care ating documentele de bibliotecă, accesul liber la raft este interzis, personalul bibliotecii va merge la rafturi pentru a procura documentul solicitat;
📚 Pentru deservirea în condiții optime a publicului, accesul utilizatorilor în incinta Bibliotecii este permis până cu cel mult 30 de minute înainte de ora închiderii;
📚 Pentru siguranța tuturor, documentele returnate de utilizatori vor intra într-o perioadă de carantină;
📚 Sălile de lectură și centrul Biblionet se vor deschide la o dată ulterioară;
📚 Până la deschiderea Sălii de Lectură, utilizatorii vor putea consulta documentele solicitate acasă.

ȘEDINȚĂ C.L.: Consiliul Local al municipiului Hunedoara este convoncat în ședință ordinară vineri, 29 mai 2020, la ora 9:00. Ședința are următoarea ordine de zi:

SPAȚII VERZI: Angajații societății Salubprest Hunedoara se ocupă, zilele acestea, cu înfrumusețarea unor rondouri din municipiul Hunedoara. După ce au scos bulbii de lalele cărora le-a trecut vremea, muncitorii se ocupă de plantarea de petunii, begonii, crăiță, gazania, salvie și cineraria maritima. 🌼🌷🌸Florile vor fi plantate în fața Spitalului Municipal Dr. Alexandru Simionescu, în curtea Castelului Corvinilor, în fața Primăriei municipiului Hunedoara, în Parcul Tineretului și în rondourile de la giratoriul din zona Hotelului Rusca.

SĂNĂTATE: Farmacia care asigură garda de noapte în perioada 23-28 mai 2020 este CATENA de pe Bd. Corvin nr. 9, tel. 0254-716929.

ENERGIE ELECTRICĂ: E-Distribuție informează că în data de 26.05.2020 vor avea loc întreruperi în alimentarea cu energie electrică între orele 8:00-10:00 în localitatea Hășdat.