eveniment

Hai să dăm mână cu mână, cei cu inima română / Să-nvârtim hora frăției pe pământul României!

Sărbătorim astăzi, 24 Ianuarie, unirea principatelor române, care a avut loc în 1859.În urmă cu 162 de ani, Adunarea Electivă a Țării Românești s-a pronunțat pentru alegerea ca domn a lui Alexandru Ioan Cuza, realizându-se astfel, de facto, Unirea Principatelor Române.

Momentul istoric a fost înfăptuit la Bucureşti de Adunarea Deputaților, într-o clădire situată pe Dealul Mitropoliei, pe locul unde se află acum Palatul Patriarhiei.

La aflarea veștii, Românii au fost însuflețiți de o bucurie uriașă și au ieșit, în ciuda gerului năprasnic din anul acela, prin sate, îmbrățișându-se și sărbătorind, prin „Hora Unirii”, împlinirea visului românilor.

Astăzi, pentru siguranța noastră, sărbătorim acest moment istoric acasă, cu speranța că viitorul va fi mai bun cu noi.

La mulți ani, români! Să fim uniți! 💙💛❤️

Dan Bobouțanu,