comunicat foto

Suntem pregătiți de iarnă!

Devenită deja un clișeu favorit al presei, sintagma „Autoritățile au fost luate prin surprindere de venirea iernii” nu se aplică și la Primăria Hunedoara. Încă de la prima ninsoare, căzută aseară, utilajele din formația de intervenție ce aparține de SC Proserv SA au ieșit la deszăpezit, ca să nu fie probleme în traficul de dimineață.

Activitatea de curățare și transport al zăpezii de pe căile publice și menținerea în funcțiune a acestora pe timp de polei sau îngheț revine societății comerciale Proserv SA Hunedoara, conform contractului de concesionare a serviciului public de salubrizare a municipiului Hunedoara.

Modul de operare se face la sesizarea:

• Poliției municipiului Hunedoara
  • Direcției Tehnice din cadrul Primăriei municipiului Hunedoara
  • Dispeceratului Autobuze, transport local al SC Prim Transprest SRL
  • Conducerii SC Proserv SA

Utilajele aflate în dotarea SC Proserv SA, folosite la intervenții, sunt:

• autospecială de deszăpezire cu lamă și sărăriță Mercedes
  • autospecială de deszăpezire cu lamă și sărăriță DAF
  • Bobcat
  • tractor cu lamă și sărăriță Polmot
  • tractor cu cupă și remorcă
  • tractor cu plug
  • buldoexcavator
  • autoutilitară basculantă MAN
  • autoutilitară basculantă IVECO
  • autospecială basculantă RENAULT

Modul de intervenție: Personalul din cadrul SC Proserv SA responsabil cu această activitate va verifica în permanență starea drumurilor și va anunța imediat dispeceratul în cazul apariției fenomenelor meteo periculoase, care afectează siguranța circulației. Personalul și utilajele pentru deszăpezire, la solicitarea dispeceratului, vor fi în cel mai scurt timp în stare operațională pentru a putea acționa cu material antiderapant la apariția poleiului și a căderilor de zăpadă.

Toate utilajele de deszăpezire vor fi încărcate cu material antiderapant, dotate cu sistem de comunicare și gata de intervenție. Municipiul Hunedoara pune la dispoziție 1280 de tone de nisip și 600 de tone de sare, din care se va realiza materialul antiderapant care se va preda în custodie către SC Proserv SA, în vederea utilizării.

De asemenea,  în conformitate cu Art. 3 din HCL nr. 240/2012, „în vederea creării unor condiții de viață corespunzătoare pentru cetățenii municipiului Hunedoara, a menținerii și păstrării curățeniei, săvârşirea următoarelor fapte constituie contravenții: […]

l) neîndeplinirea obligației de curățire şi măturare zilnică a trotuarelor, pergolelor şi a şanțurilor din fața imobilelor şi din jurul acestora, de curățire a gheții şi zăpezii de pe trotuare în perioada sezonului rece”.

Așadar, este de datoria fiecăruia dintre noi să curețe zăpada de pe trotuar. Prognoza meteo pentru zilele următoare arată așa:

Sursa – și prognoza pentru mai multe zile: Accuweather

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *