comunicat

Mobilitate urbană – proiecte în valoare de 30 de milioane de euro

Trei proiecte pentru mobilitate urbană, în valoare totală de aproape 30 de milioane de euro, au fost declarate ADMISE de Agenția de Dezvoltare Regională Vest din punct de vedere administrativ și al eligibilității.

Cele trei proiecte, care sunt împărțite pe coridoare (Est, Vest și Central), vizează atât construcția unor noi alei pietonale în Centrul vechi și în Centrul civic al municipiului, precum și modernizarea transportului public în municipiul Hunedoara.

„Sunt cele mai mari proiecte depuse de administrația locală la ADR Vest, având o valoare totală de aproape 30 de milioane de euro. Prin aceste proiecte vom avea cu adevărat un oraș de secolul XXI”, declară Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara.

Proiectul „Modernizarea transportului în municipiul Hunedoara prin investiții în transportul public ecologic – Coridorul Central” are o valoare totală de 9.999.205,03 euro. Principalele investiții care vor fi realizate în cadrul proiectului „Modernizarea transportului în municipiul Hunedoara prin investiții în transportul public ecologic – Coridorul Central” sunt:

1. Autobaza operator – Hășdat – construită
2. Autobuze ecologice achiziționate (autobuze hibrid, 12m)
3. Stații de încărcare pentru autobuzele hibrid
4. Stații de închiriere biciclete
5. Biciclete (sistem bike-sharing)
6. Sistem informatic de management transport (compus din sistem e-ticketing, management flotă, informare dinamică a călătorilor)
7. Stații de îmbarcare pentru călători transport public – modernizate
8. Stații de îmbarcare pentru călători transport public – nou construite
9. Sistem inteligent de management trafic – sistem adaptiv, bazat pe camere videodetecție și bucle inductive/virtuale, semafoare LED pentru vehicule, pietoni, bicicliști, semafor prim-vehicul, semafoare GIP, VID, din care:
10. Intersecții cu semaforizare modernizată
11. Intersecții noi semaforizate
12. Treceri de pietoni nou semaforizate
13. Camere de monitorizare video (CCTV)
14. Zone de șezut pe structura construită de împrejmuire alveole spațiu verde
15. Mobilier urban – bănci modulare
16. Mobilier urban – bănci simple
17. Mobilier urban – bănci cu jardinieră
18. Mobilier urban – rasteluri individuale de biciclete
19. Mobilier urban – coșuri de gunoi
20. Rețea iluminat public cu spoturi pentru pietoni și biciclisti – Bd. Dacia – zona Sanitas
21. Spoturi de iluminat public pentru pietoni și bicicliști, încastrate în pavaj, încastrat 24v 1x25w – Bd. Dacia – zona Sanitas
22. Spoturi de iluminat public pentru pietoni și bicicliști, încastrate în pavaj, încastrat 1x7w 3000k – Bd. Dacia – zona Sanitas
23. Arbori maturi plantați, cu grad ridicat de retenție CO2
24. Arbuști ornamentali, cu grad ridicat de retenție CO2
25. Lungime totală coridor modernizat, din care:
25.1 Suprafață carosabilă modernizată
25.2 Suprafață pietonală modernizată
25.3 lungime carosabil modernizat
25.4 lungime zone pietonale modernizate
26. Suprafață trotuare modernizate
27. Lungime piste de biciclete construite
28. Suprafață piste de biciclete construite
29. Suprafață modernizată de spații verzi în aliniament.

Proiectul „Modernizarea transportului în municipiul Hunedoara prin investiții în transportul public ecologic – Coridorul de Vest” are o valoare totală de 9.999.965,13 euro. Principalele investiții ce vor fi realizate în cadrul proiectului „Modernizarea transportului în municipiul Hunedoara prin investiții în transportul public ecologic – Coridorul de Vest” sunt:

1. Autobuze ecologice achiziționate (autobuze hibrid, 12 m)
2. Stații de închiriere biciclete
3. Biciclete (sistem bike-sharing)
4. Sistem informatic de management transport (compus din sistem e-ticketing, management flota, informare dinamică a călătorilor)
5. Stații de îmbarcare pentru călători transport public – modernizate
6. Stații de îmbarcare pentru călători transport public – nou construite
7. Rețea iluminat public pentru pietoni și bicicliști – str. Castelului, 9 Mai, str. Maior Stângă, Piața Libertății
8. Stâlpi iluminat public pentru pietoni și bicicliști – str. Castelului, 9 Mai, str. Maior Stângă, Piața Libertății
9. Lungime totală coridor modernizat, din care:
9.1 suprafață carosabilă modernizată
9.2 suprafață carosabilă pietonizată