eveniment foto

Veteranii din Hunedoara, sărbătoriți în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local

În data de 29 aprilie sărbătorim Ziua Veteranilor de Război, zi în care ne amintim meritele deosebite ale veteranilor care au luptat pentru apărarea independenţei şi suveranităţii României. Veteranii de război sunt adevăratele exemple ale iubirii de neam şi pământ românesc, cei care merită respectul şi admiraţia noastră, fiind modele de demnitate şi virtute, de eroism şi omenie, de vigoare şi cinste.

Asociația Națională a Veteranilor de Război – filiala județului Hunedoara a solicitat asocierea cu municipiul Hunedoara, în vederea sprijinirii în organizarea evenimentului „Ziua Veteranilor de război”, precum și acordarea unor diplome de excelenţă, însoţite de un premiu în bani, celor patru veterani de război din municipiul Hunedoara, aflaţi în evidenţa asociaţiei.

În cadrul ședinței extraordinare de vineri, 19 aprilie 2019, cei patru veterani de război au fost premiați de Consiliul Local cu diplome de excelență și premii în bani, suma totală alocată fiind de 6.200 de lei.