Hunedoara investește în educație

La ultima rectificare bugetară, Primăria municipiului Hunedoara a primit, de la Guvernul României, peste două milioane de lei. Mai bine de 90 la sută din această sumă va fi direcționată către unitățile de învățământ din municipiu.

„Cu toate că suma primită la rectificarea bugetară este de cinci ori mai mică decât cea primită de municipiul reședință de județ, Deva, noi am decis că vom folosi toți acești bani pentru grădinițe, școli gimnaziale și licee, întrucât educația este foarte importantă pentru noi”, spune Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara.

Astfel, din totalul de 2.070.000 de lei, Primăria municipiului Hunedoara va aloca bani următoarelor unități de învățământ:

• Colegiul Național Iancu de Hunedoara: 60.000 lei
  • Colegiul Economic Emanuil Gojdu: 350.200 lei
  • Liceul Teoretic Traian Lalescu: 70.000 lei
  • Liceul Tehnologic Constantin Bursan: 85.000 lei
  • Structura Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1: 122.000 lei
  • Structura Grădinița Dumbrava Minunată: 340.800 lei
  • Liceul Tehnologic Matei Corvin: 248.000 lei
  • Școala Gimnazială Nr. 1: 554.000 lei
  • Școala Gimnazială Nr. 2: 70.000 lei

În total, școlile și grădinițele vor primi 1.900.000 (reprezentând cheltuieli cu bunuri și servicii pentru unitățile de învățământ preuniversitar de stat), diferența de 170.000 de lei urmând a fi direcționată către cheltuielile de personal pentru însoțitorii persoanelor cu handicap.

Acest proiect se află pe lista proiectelor suplimentare care vor fi supuse la vot Consiliului Local al municipiului Hunedoara în ședința ordinară de joi, 31 octombrie 2019.

Fiecare unitate de învățământ va cheltui aceste fonduri în funcție de necesități, fără ca Primăria să impună ceva în acest sens.