eveniment foto video

Mica Unire, sărbătorită la Hunedoara

Hunedorenii au sărbătorit Mica Unire în fața Casei de Cultură din municipiu, marți, 24 ianuarie 2017. Alături de ei a fost și primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu, care a avut un discurs despre adevărata unire și apoi a dat mâna și cu adversarii politici, dansând cu toții într-o mare horă a „Micii Uniri”.

Înainte de asta, la ora 10:00, Biblioteca Municipală Hunedoara a găzduit o parte din manifestările organizate cu această ocazie. Din programul de aici amintim: recital de poezie, muzică populară și Hora Unirii.

Discursul primarului Dan Bobouțanu, la Biblioteca Municipală Hunedoara:

Discursul primarului municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu, în fața Casei de Cultură:

Spectacol de dans susținut de Ansamblul Folcloric „Hațegana”

Hora Unirii hunedorenilor:

Viorica Brândușan Lupo și Mariana Suciu:

Alin Ienci:

Lavinia Zselnyan:

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *