anunț eveniment

La Hunedoara s-a semnat un contract de parteneriat pentru formarea profesională a elevilor prin învățământul dual

La sediul Primăriei au fost prezenți, astăzi, prefectul județului Hunedoara, Tiberiu Fabius Kiszely, precum și reprezentanți ai companiilor Assa Abloy, Lisa Dräxlmaier și Recomsid, care au încheiat un contract de parteneriat pentru formarea profesională a elevilor prin învățământul dual, cu Liceul Tehnologic Constantin Bursan din Hunedoara.

Elevii hunedoreni se pot pregăti încă din anii de școală pentru meseriile tehnice, companiile fiind în extindere și aflându-se în căutare de angajați specializați. În urma semnării acestui contract, pentru formarea profesională a elevilor pentru care se inițiază pregătirea prin învățământul dual, începând din anul școlar 2017-2018, vor fi create două clase, una care va pregăti elevii pentru Assa Abloy Entrance System Production Romania SRL și RECOMSID SA, iar alta care va pregăti viitorii angajați ai SC DAR Dräxlmaier Automotive SRL Hunedoara.

Pe lângă reprezentanții companiilor, la întâlnirea organizată la sediul Primăriei municipiului Hunedoara au mai fost prezenți primarul municipiului , Dan Bobouțanu, Maria Ștefănie, inspector școlar general în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Hunedoara și Maria Cristea, directorul Liceului Tehnologic „Constantin Bursan”.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *