eveniment

Astăzi se împlinesc 131 de ani de la nașterea lui Constantin Bursan

Astăzi, la bustul din fața clădirii noi a Primăriei municipiului Hunedoara a avut loc o slujbă religioasă de pomenire a lui Constantin Bursan. Se împlinesc 131 de ani de la nașterea sa.

Constantin Bursan s-a născut la 21 mai 1888, în Giurgiu. A absolvit studii de drept şi studii politico-economice la Universitatea din Bruxelles (1911-1914). S-a căsătorit în 1915 cu Alexandrina Carmen Ciucurescu, artistă dramatică.
A fost proprietarul unor sonde de petrol pe Valea Prahovei, director şi acţionar la unele societăţi comerciale de import-export, acţionar principal la „Marmarosch Bank”, „Laromet” şi „Societatea de telefoane”.

Din anul 1922 ocupă funcţia de preşedinte al organizaţiei PNL Hunedoara, fiind şi membru permanent în forurile centrale de conducere. Aşa se explică faptul că a fost ales deputat pe listele electorale ale acestui partid în județul Hunedoara, în mai multe legislaturi, până în anul 1938.

Împreună cu soţia sa Alexandrina hotărăşte că averea lor trebuie să slujească semenilor, mai cu seamă românilor hunedoreni, fiindcă nu aveau copii. Obiectivele din municipiul Hunedoara pe care le-a sprijinit financiar, din bugetul său personal, sau a obţinut subvenţii din partea unor instituţii pentru construirea lor sunt:

• Palatul administrativ – Primăria
  • Căminul de ucenici
  • îndiguirea râului Cerna, pe care a subvenționat-o
  • spitalul – pe care l-a înzestrat cu 20 de paturi
  • Catedrala Ortodoxă cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena şi Cuvioasa Parascheva”, pe care a ctitorit-o
  • restaurarea bisericii „Sfântul Nicolae” din Hunedoara, pentru care a acordat subvenții
  • biserica din Buituri, pe care a ctitorit-o
  • biserica ortodoxă din Peştişu Mare, pentru care a donat cărămida
  • biserica din Zlaşti, căreia i-a donat, în anul 1935, suma de 5.000 de lei
  • a acordat burse de studii unor tineri hunedoreni.

În calitatea sa de deputat a mai contribuit la:

• construirea Şcolii Primare din Batiz
  • construirea căminelor culturale din Sâncrai şi Batiz
  • ctitorirea a șapte biserici în „Ţara Pădurenilor”
  • ctitorirea bisericii din Batiz
  • ctitorirea bisericii din Strei
  • biserica cu hramul „Mihail şi Gavril” din Deva, al cărei ctitor principal a fost

Palatul administrativ – Primăria a fost dat în folosinţă în 4 aprilie 1937. Catedrala Ortodoxă cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena şi Cuvioasa Parascheva” a fost sfinţită la 14 octombrie 1947. Biserica din Buituri a fost sfinţită în anul 1946. A ctitorit șapte biserici în „Ţara Pădurenilor”: Dăbâca, Alun, Cernişoara-Florese, Topliţa, Baia Craiului, Vălari-Buzdular şi Cerbăl. Biserica din Alun ctitorită de C. Bursan a fost numită în acele vremuri „catedrala pădurenilor”.

La 4 martie 1939, Constantin Bursan a primit o înaltă distincţie, acordată de către Papa Pius al XII-lea şi anume „Comandor al Ordinul Sfântul Silvestru Papa”.

A fost arestat la 28 noiembrie 1950. Procesul său a avut loc la 22 octombrie 1952, la Tribunalul Militar Bucureşti. A fost condamnat la 25 ani de temniţă grea şi confiscarea averii pentru infracţiunea de „crimă de înaltă trădare” şi la 12 ani de închisoare corecţională pentru delictul de transfer de devize. La 18 ianuarie 1962 a trecut la cele veşnice la Spitalul Penitenciar Văcăreşti.