eveniment știri

„Cu bicicleta prin Hunedoara”!

Alin Bonța și-a lansat astăzi, la Galeria de Arte din Hunedoara, albumul „Cu bicicleta prin Hunedoara”. Acesta cuprinde 312 pagini de aventuri pe două roți prin județul Hunedoara, documentate de autor în cei 3.500 de kilometri parcurși cu bicicleta într-un an și jumătate.

Toate cele 44 de „capitole” ale cărții au reprezentat, de fapt, câte un articol publicat de-a lungul timpului în cotidianul Glasul Hunedoarei.  „Cu bicicleta prin Hunedoara” nu conține poze sau povești cu cetatea Devei sau Castelul Corvinilor, unele dintre cele mai cunoscute obiective turistice din județ, în schimb descrie locuri și trasee senzaționale, ba chiar drumuri asfaltate care nu există nici măcar pe hărțile Google.

Cartea va fi prezentată și la „Salonul Bicicletei” din București, sâmbătă 30 martie, la Orăştie în 2 aprilie și la Petroșani în 4 aprilie.