Staţii de încărcare pentru autovehicule electrice în Hunedoara

Marți, 24 Mai 2022

Primaria municipiului in colaborare cu firma MUNEV România - www.munev.ro a  pus în funcţiune primele două staţii de încărcare a autovehiculelor electrice de pe domeniul public al municipiului Hunedoara.

O staţie este amplasată în parcarea Bazinului de Înot (str. Avram Iancu nr. 15), cea de-a doua aflându-se în Centrul Vechi al oraşului, la intrarea în „clădirea nouă” a Primăriei (B-dul Libertății 26).

Staţiile au o capacitate de încărcare de 22 KW/h, preţul unui KW fiind de 1,3 lei. Doritorii trebuie doar să scaneze codul QR sau codul NFC amplasate pe staţii, să descarce şi să instaleze aplicaţia Monta Ev Charging, după care pot încărca bateriile autovehiculelor.

„În perioada următoare vom căuta să multiplicăm numărul staţiilor de încărcare pentru autovehiculele electrice. Vom face asta atât prin sprijinirea investiţiilor private în domeniu (investitori interesaţi să amplaseze staţii în mai multe puncte din oraş) cât şi prin implementarea de proiecte cu finanţare europeană (de exemplu, multe dintre blocurile de locuinţe care vor fi eficientizate energetic cu bani europeni în următorii ani vor avea şi astfel de staţii de încărcare)”, spune primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouţanu.

16 Iunie 2022

ANUNȚ DOCUMENTAȚIE DE ACHIZIȚIE ZILELE HUNEDOAREI 2022

Documentație de achiziție - Servicii de organizare evenimente pentru `Zilele Hunedoarei` 2022

Vezi mai mult