SĂPTĂMÂNA EUROPEANĂ A SPORTULUI

Joi, 21 Septembrie 2023

Săptămâna Europeană a Sportului este o inițiativă a Comisiei Europene menită să promoveze sportul și activitatea fizică în întreaga Europă sub motto-ul #BeActive. Această inițiativă are ca obiectiv conștientizarea importanței unui stil de viață activ pentru toată lumea și este concepută să le ofere oamenilor o trambulină către viața activă.

În municipiul Hunedoara, Săptămâna Europeană a Sportului cuprinde următoarele activități:

• Sâmbătă, 23 septembrie, de la ora 09:00 – Maraton de Tenis de Masă, la Colegiul Economic „Emanuil Gojdu” Hunedoara – eveniment organizat de Clubul Sportiv Burza

• Duminică, 24 septembrie, de la ora 11:00 – Plimbare cu bicicletele, pe traseul: Gară – Bd. Traian – Bucegi – Bd. Dacia – Kaufland – Parcul Tineretului – Bd. Dacia – Bd. Republicii – Castelul Corvinilor – eveniment organizat de Asociația MC Huniadica

• De luni, 25 septembrie, până joi, 28 septembrie are loc prima ediție a Cupei „Corbişorilor albaştri” la fotbal, întrecere dedicată elevilor claselor V-VIII. La startul ei iau parte 8 echipe de la Colegiul Economic „Emanuil Gojdu”, Colegiul Naţional „Iancu de Hunedoara”, Liceul Teoretic „Traian Lalescu”, Liceul Tehnologic „Matei Corvin” şi de la Şcolile Gimnaziale Nr. 1 şi Nr. 2.

* Partidele au loc, în fiecare zi, la orele 12 şi 13, pe terenurile sintetice de la Colegiul Naţional „Iancu de Hunedoara” şi Şcoala Generală Nr. 2, în vreme ce finalele vor avea loc, joi, 28 septembrie, de la aceleaşi ore, pe terenul sintetic al Şcolii Gimnaziale Nr. 7 – eveniment la care va lua parte şi lotul de seniori al Corvinului Hunedoara.

• Miercuri, 27 septembrie, de la ora 19:00 – Fitness pentru începători şi avansaţi – eveniment care are loc la sala de sport a Colegiului Economic „Emanuil Gojdu”, sub îndrumarea profesoarei Tania Paliu.

Vă aşteptăm la evenimentele ce vor avea loc, #AcasălaHunedoara!

Fii activ, implică-te!

07 Mai 2024

Hunedoara reciclează! - JOI 9 mai 2024

Împreună pentru un viitor mai verde!

Vezi mai mult
30 Aprilie 2024

Dispoziție interzicere băuturi alcoolice 08.05.2024

privind interzicerea desfacerii băuturilor alcoolice în data de 08.05.2024, între orele 15.30 – 19.30, pe o rază de 50 metri în jurul stadionului „Michael Klein”