Ziua Internațională a Bolii Parkinson

Miercuri, 12 Aprilie 2023

În fiecare an, la 11 aprilie este marcată Ziua internațională a pacientului cu boala Parkinson, la inițiativa Asociației Europene Împotriva Bolii Parkinson și cu sprijinul Organizației Mondiale a Sănătății. Data nu este aleasă întâmplător, 11 aprilie 1755 fiind ziua în care s-a născut medicul James Parkinson, cel care a scris pentru prima dată despre această boală.

Boala Parkinson este a doua boală neurodegenerativă ca frecvență după boala Alzheimer. Boala Parkinson poate să afecteze orice persoană și nu apare doar la persoanele de vârsta a treia. Majoritatea cazurilor se înregistrează la pacienți care depășesc 55 de ani, dar 1 din 20 manifestă simptome înainte de vârsta de 40 de ani.

Boala Parkinson este cunoscută din cele mai vechi timpuri, medicul greco-roman Galen descriind două tipuri de tremor: al mâinilor și al corpului. Ca afecțiune medicală, aceasta este recunoscută din 1817, odată cu publicarea „Eseu despre paralizia tremurătoare”, de Dr. James Parkinson. Boala Parkinson, așa cum au stabilit în anul 1960 savanții When Ehringer și Hornykiewic, este o afecțiune a creierului cauzată de distrugerea sau degenerescența neuronilor care produc dopamina (substanța neurostimulatoare responsabilă cu capacitatea organismului de a-și controla mișcările), nivelul acesteia din creier scăzând cu circa 20% față de valorile normale, principala arie afectată fiind situată profund, în substanța cerebrală, fiind numită și „substantia nigra” (substanța neagră). Întrucât zona afectată joacă un rol important în controlul mișcărilor, bolnavul de Parkinson prezintă gesturi rigide, sacadate și incontrolabile, tremor și instabilitate posturală.

Cele trei semne ale bolii Parkinson sunt: tremorul de repaus, rigiditatea și bradikinezia. Dintre acestea, două sunt esențiale pentru stabilirea diagnosticului. Instabilitatea posturală este al patrulea semn, dar survine tardiv, de obicei după 8 ani de evoluție a bolii. În 70% din cazuri, gesturile ritmice incontrolabile ale mâinilor, capului sau picioarelor constituie primul simptom și se manifestă în special în repaus și în perioadele de stres. Tremorul este diminuat în timpul mișcărilor și dispare în somn, este accentuat de stres și de oboseală. Tremorul devine mai puțin evident pe măsura evoluției bolii.

Direcția de Asistență Socială Hunedoara împreună cu Direcția de Sănătate Publică Hunedoara organizează joi, 20 aprilie 2023, la ora 11:00, la Centrul de Recreere Pensionari Municipiul Hunedoara, o acțiune de conștientizare a acestei boli și de educare și informare a publicului cu privire la boala Parkinson și impactul acesteia asupra individului, familiei și societății.

Obiectivele campaniei:

• să sprijinim persoanele cu boala Parkinson și familiile acestora în vederea integrării armonioase în societate și a creșterii gradului de independență a acestora, să le oferim posibilitatea de a-și demonstra aptitudinile proprii prin participarea la un sistem constant de activități sociale.

• o mai mare informare care va reduce stigma asociată cu această boală, va crește înțelegerea și sprijinul comunității și va conduce la creșterea calității vieții pentru cei afectați de această maladie

ÎMPREUNĂ SUNTEM UNIȚI!

Compartimentul de Evaluarea, Promovarea Sănătății și Educație pentru Sănătate din cadrul Direcției de Sănătate Publică a județului Hunedoara, în colaborare cu Primăria Hunedoara – Direcția de Asistență Socială – organizează campania de celebrare a „Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Bolii Parkinson”, la Centrul Recreațional din Hunedoara.

14 Mai 2024

BURSA LOCURILOR DE MUNCĂ - 17.05.2024

Bursă a locurilor de muncă şi târg de oferte educaţionale – vineri, 17 mai, la Casa de Cultură

Vezi mai mult