eveniment foto

Consiliul Local al municipiului Hunedoara a conferit, în cadrul ședinței de astăzi, 26 aprilie 2018, titlul de „Cetățean de onoare” unui număr de cinci veterani de război. Cei cinci sunt membri ai Asociației Naționale a Veteranilor de Război. Acordarea titlului reprezintă o recunoaștere a meritelor acestora pentru apărarea independenței, suveranității, integrității teritoriale și intereselor României.

Duminică, 29 aprilie, sărbătorim Ziua Veteranilor de Război, zi în care ne amintim meritele deosebite ale veteranilor care au luptat pentru apărarea independenței și suveranității României. Veteranii de război sunt adevăratele exemple ale iubirii de neam și pământ românesc, cei care merită respectul și admirația noastră, fiind modele de demnitate și virtute, de eroism și omenie, de vigoare și cinste.

Cei cinci hunedoreni sunt Gheorghe Cojocaru, Tiberiu Vasile Bota, Martin Lukacs, Edmund Ersek și Flore Mocuț. Le mulțumim încă o dată pentru tot!

One thought on “Cinci veterani de război au primit, astăzi, titlul de „Cetățean de onoare al municipiului Hunedoara”

1. Eu nu cred că,. Cei 5 au participat la al doilea război cu arma în mână, ar trebui să aibă peste 90 de ani.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *