COD ROȘU de caniculă!

Vineri (4 august) și sâmbătă (5 august), valul de căldură care a debutat încă de luni (31 iulie) va continua să se intensifice, iar disconfortul termic va deveni deosebit de accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pe arii extinse pragul critic de 80 de unități și se va situa frecvent, în zonele joase de relief, între 82 și 84 de unități. Se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale perioadei și care se vor situa între 39 și 42 de grade.

Ce înseamnă codul roșu de caniculă?

• Temperaturile extreme afectează toate persoanele, chiar şi pe cele cu o stare de sănătate bună;
  • Temperaturile extreme reprezintă un risc vital pentru persoanele care suferă de diverse maladii sau pentru persoanele izolate;
  • Persoanele care lucrează în aer liber trebuie să-şi întrerupă activitatea;
  • Pot exista probleme majore în alimentarea cu electricitate;
  • Poate fi afectată viaţa animalelor;
  • Există pericol major şi pe arii extinse de incediu;
  • Traficul rutier şi feroviar poate fi puternic afectat.

Cerul va fi variabil. Sâmbătă după-amiaza, la munte, iar seara şi spre dimineaţă în extremitatea vestică şi nord-vestică vor fi condiţii de averse şi descărcări electrice.

Pentru a veni în sprijinul hunedorenilor afectați de caniculă, Primăria municipiului Hunedoara a instalat, încă de miercuri, puncte de prim-ajutor în oraș: la Piața Obor, la Piața Dunărea și la Galeriile de Artă.

Cișmelele din Hunedoara

De asemenea, în zonele circulate ale orașului sunt amplasate 13 cișmele de apă. Acestea pot fi găsite:

• pe strada Viorele (Pinilor)
  • la Spitalul municipal Dr. Alexandru Simionescu
  • în O.M.
  • la Casa de Cultură
  • în Piața Obor (două cișmele)
  • în stația de taxi de lângă Kaufland
  • la cinema Flacăra, în micro 5
  • la Piața Dunărea
  • în Parcul Tineretului
  • la intersecția de la Artima (str. M. Viteazu cu Bd. Dacia)
  • în parcul pensionarilor
  • în Piața Libertății

Aici găsiți sfaturi primite de la Direcția de Sănătate Publică a județului Hunedoara, cu privire la caniculă și cum putem preveni efectele acesteia.

Canicula și bătrânii

În doar 15 minute, o persoană vârstnică poate avea probleme grave din cauza căldurii. Vulnerabili sunt cei care locuiesc singuri, fie pentru că nu știu, fie pentru că ignoră semnele șocului termic. Dacă aveți vreo rudă sau vreun vecin în această situație, țineți legătura cu ei zilele acestea!

Ce să faci și ce să nu faci pe caniculă

• Nu consuma alcool, cofeină sau băuturi cu mult zahăr
  • Nu ieși afară la orele de vârf (între 11 și 18)
  • Bea cât mai multă apă (cel puțin 2-3 litri pe zi)