ANUNȚ IMPORTANT - TAXĂ DE SALUBRIZARE !

Miercuri, 28 Decembrie 2022

Nedeclararea tuturor persoanelor care locuiesc la o adresă şi nedepunerea declaraţiilor pot duce la CREȘTEREA taxei de salubrizare

Vă reamintim că, în urma unei decizii a Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară „Deşeuri”, Primăria Hunedoara a fost OBLIGATĂ să treacă la un nou sistem de achitare a serviciilor de ridicare şi transport al deşeurilor menajere. Acum nu se mai achită un tarif la asociaţia de proprietari, ci o taxă plătită către Primărie. Apoi, la rândul ei, Primăria achită operatorului de salubritate serviciile prestate.

Pentru ca taxele de salubrizare să fie corect stabilite pentru fiecare familie şi pentru fiecare utilizator non-casnic (instituţie, societate comercială etc...) este nevoie mai întâi ca fiecare proprietar de locuinţă şi fiecare utilizator non-casnic să depună o declaraţie conformă cu realitatea privind numărul de persoane care locuiesc în imobilele deţinute, respectiv cantitatea estimată de deşeuri ridicată de operator – în cazul utilizatorilor non-casnici ai serviciului de salubrizare.

Primăria Hunedoara reaminteşte faptul că toţi proprietarii de locuinţe şi spaţii cu altă destinaţie din municipiu au obligaţia de a depune o declaraţie în baza căreia să fie stabilită suma lunară ce trebuie achitată de fiecare utilizator al serviciului de salubritate.

În cazul în care există proprietari/chiriaşi care nu declară toate persoanele care locuiesc la respectiva adresă (inclusiv copiii), există riscul ca taxa (de 14,63 lei/persoană/lună pentru utilizatorii casnici, respectiv 373,06 lei/mc, TVA inclus - pentru utilizatorii non casnici) SĂ CREASCĂ.

Ar fi incorect să se ajungă în situaţia în care o eventuală creştere a tarifului să fie suportată de cetăţenii de bună credinţă, care au întocmit corect şi au depus la timp declaraţiile pentru stabilirea contravalorii totale a taxei de salubrizare.

Pentru a evita o astfel de situaţie, rugăm toţi proprietarii de locuinţe din municipiul Hunedoara (sau, după caz, chiriaşii) precum şi toţi agenţii economici să depună declaraţiile pentru stabilirea taxei de salubrizare, iar acestea să conţină date conforme cu realitatea.

În perioada următoare, reprezentanţi ai Primăriei Hunedoara şi Poliţiei Locale vor derula verificări pe această temă.

Pe de altă parte, conform hotărârii Consiliului Local nr. 3 din 2017, nedeclararea la timp şi exactă a numărului de persoane care locuiesc în aceeaşi locuinţă în vederea stabilirii corecte a cheltuielilor comune şi a altor obligaţii ce se datorează prestatorilor de servicii comune se sancţionează cu amenzi cuprinse între 400 şi 1000 de lei - pentru persoane fizice, respectiv între 1600 şi 2500 de lei - pentru persoane juridice.

Declaraţiile pentru stabilirea taxei de salubrizare se pot depune la:

- sediile asociaţiilor de proprietari;

- sediul Primăriei Hunedoara din Centrul Vechi (clădirea nouă) – luni, marţi, miercuri şi vineri – de la 07.30 la 16.30, joi – de la 07.30 la 18.30;

- casieria Pieţei Obor, de luni până vineri, de la 08.00 la 14.00

- Serviciul Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor (SPCLEP) – „Evidenţa populaţiei” cum i se mai spune – de luni până vineri, între 08.00 – 15.00 (în a doua şi a patra zi de joi a lunii, aici, programul este prelungit până la ora 17.00).

- registratura Direcţiei de Asistenţă Socială (clădirea Pieţei Dunărea – parter) - luni – joi, între 08.00 – 16.00 și vinerea între 08.00 – 13.00.

De asemenea declaraţiile se pot transmite şi prin e-mail la adresa info@primariahunedoara.ro.

Formularele sunt disponibile şi pe site-ul Primăriei Hunedoara: https://www.primariahunedoara.ro

26 Aprilie 2024

DISPOZIȚIE INTERZICERE BĂUTURI ALCOOLICE 29.04.2024

privind interzicerea desfacerii băuturilor alcoolice în data de 29.04.2024, între orele 13.00 – 17.00, pe o rază de 50 metri în jurul stadionului „Michael Klein”