COMUNICAT privind activitatea Direcției de Asistență Socială a municipiului Hunedoara

Vineri, 20 Martie 2020

COMUNICAT

privind activitatea Direcției de Asistență Socială a municipiului Hunedoara

Direcția de Asistenţă Socială municipiului Hunedoara vine în sprijinul cetăţenilor municipiului prin punerea la dispoziție a numărului de telefon 0770 472 363, cu program de funcționare zilnic, în intervalul orar 08.00 – 22.00 pentru informare, consiliere și îndrumare în vederea prevenirii contaminării sau răspândirii virusului COVID-19.

Totodată, în vederea sprijinirii persoanelor care se deplasează cu dificultate: persoane vârstnice cu multiple afecțiuni asociate (ex: diabet zaharat, boli pulmonare cronice, boli cardiovasculare, cancer, etc.), persoane cu handicap şi familii monoparentale, se pune la dispoziție numărul  de telefon: 0771 074 262, cu program de funcționare zilnic, în intervalul orar 08.00 – 16.00, număr de telefon la care persoanele interesate pot apela pentru achiziționarea de pe piață, în limita stocurilor disponibile, a minimului necesar de alimente de bază, produse de igienă sau medicamente. Pentru a beneficia de aceste servicii persoanele interesate vor apela numărul de mai sus și vor comunica reprezentantului D.A.S. următoarele date: nume și prenume, data nașterii, domiciliul, numărul de telefon, motivul pentru care nu poate să se deplaseze la cumpărături.

Cheltuielile cu aceste produse vor fi suportate de către persoanele care solicită sprijin, iar reprezentanții Direcţiei de Asistenţă Socială vă ajută să evitați deplasările și locurile aglomerate și în consecință, să reduceți riscul de expunere la epidemia de coronavirus.

Pentru efectuarea achiziției de produse, în urma telefonului preluat, D.A.S. va desemna persoana/persoanele care se vor deplasa la solicitant la domiciliu, se legitimează, după care încheie un proces verbal de predare-primire a sumei de bani, indicându-se totodată și produsele ce vor fi cumpărate. Reprezentanții D.A.S. vor face cumpărăturile, le vor deplasa și preda la solicitant împreună cu bonurile fiscale şi restul rămas, după caz.

Solicitările de achiziție produse pentru ziua în curs se vor prelua până la ora 13.00, urmând ca solicitările preluate după ora 13.00 să fie fi onorate în următoarea zi lucrătoare.

Informăm pe această cale cetățenii că persoanele care doresc să se alăture demersului nostru, în calitate de voluntari, se pot înscrie la adresa de email das@primariahunedoara.ro.

Pentru persoanele aflate în izolare la domiciliu, luate în evidență de către D.S.P. Hunedoara, se vor aplica reglementările privind acordarea ajutoarelor de urgenţă conform prevederilor din cuprinsul H.C.L. nr. 76/2020, numai în baza adreselor oficiale primite de la D.S.P., Jandarmeria Română sau alte instituţii abilitate.

Fişiere ataşate

19 Aprilie 2024

DISPOZIȚIE INTERZICERE BĂUTURI ALCOOLICE - 20.04.2024

privind interzicerea desfacerii băuturilor alcoolice în data de 20.04.2024, între orele 10.30 – 14.30, pe o rază de 50 metri în jurul stadionului „Michael Klein”