La Hunedoara, totul este sub control!

Marți, 17 Noiembrie 2020

Autorităţile locale din municipiul Hunedoara au veri­ficat starea de siguranţă a secţiei de Terapie Inten­sivă de la Spitalul Municipal „Dr. Alexandru Simio­nescu”, din localitate, primarul şi managerul unităţii medicale apreciind că nu sunt probleme, pentru moment, în condiţiile în care aceasta a fost reabilitată total în ultimii trei ani.

„În ultimii trei ani au fost finalizate lucrările la toată secţia de Terapie Intensivă. Secţia este împărţită pe două niveluri: etajul întâi este pentru pacienţii non-Covid, cu 11 locuri, iar etajul al doilea este pentru pacienţii Covid şi are şapte locuri. Investiţia totală pentru cele două niveluri a fost de 4,3 milioane de lei. A fost finalizată în anul 2019 şi are toate avizele ne­­cesare de la ISU. Din punct de vedere al avizelor, Terapia Intensivă nu are nici o problemă, pe mo­ment, şi sper că va fi aşa şi pe viitor”, susţine Radu Budae, managerul spitalului.

Primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouţanu, a precizat că a efectuat un control în secţia de Terapie Intensivă încă din cursul zilei de duminică, men­ţio­nând că toate circuitele electrice sunt noi şi în para­metri normali de funcţionare.

„Tragedia de la Secţia ATI din Piatra Neamţ ne responsabilizează pe toţi, în egală măsură. Secţia ATI a fost modernizată de cu­rând şi toate circuitele electrice sunt noi şi în parame­tri normali de funcţionare”, a arătat primarul localităţii.

În ceea ce priveşte cazurile de Covid-19, toate lo­curile pentru aceşti bolnavi sunt ocupate, 85 de persoane fiind internate la Boli Infecţioase, iar şapte la Terapie Intensivă. Iar în privinţa personalului me­di­cal infectat cu noul virus, situaţia este deocamdată sub control, precizează managerul Radu Budae, unitatea nefiind în situaţia să închidă vreo secţie, o parte dintre cei depistaţi pozitivi, revenind la serviciu, după ce au trecut cele 14 zile de stat în carantină.

19 Aprilie 2024

DISPOZIȚIE INTERZICERE BĂUTURI ALCOOLICE - 20.04.2024

privind interzicerea desfacerii băuturilor alcoolice în data de 20.04.2024, între orele 10.30 – 14.30, pe o rază de 50 metri în jurul stadionului „Michael Klein”

Vezi mai mult