Muzeul de Arheologie, Istorie și Etnografie Hunedoara

Muzeul de Arheologie, Istorie și Etnografie Hunedoara,  cu sediul în municipiul Hunedoara, str. Castelului, nr. 1-3, cod poștal 331141, a fost înființat în anul 2014, ca instituție de cultură în subordinea Consiliului Local Hunedoara, cu scopul de a ilustra evoluțiile culturale înregistrate de-a lungul tuturor epocilor istorice în spațiul hunedorean, fiind situat în Curtea Husarilor sau curtea exterioară a Castelului Corvinilor.

Muzeul funcționează în două corpuri de clădire: Muzeul de Arheologie și Casa Breslelor.

În cadrul Muzeului de Arheologie, Pre și Proto Istoria Hunedoarei este expozțtia de bază. Aceasta aduce în prim plan viața, activitatile, ocupațiile dar și habitatul în care trăia omul prestoric din spațiul hunedorean din perioada paleoliticului până în cea de a doua epocă a fierului și asta datorită descoperirilor arheologice efectuate de-a lungul anilor în această zonă.

În interiorul expozițiilor sunt expuse cronologic vase ceramice, unelte, podoabe, piese de harnașament dar și contexte funerare cu întreg inventar de la începutul epocii fierului până în perioada de apogeu ale acestei epoci, nefiind un mister descoperirea necropolei dacice din grădina Castelului Corvinilor. Vizitatorii pot admira printre altele măestria bijuteriilor atribuite epocii fierului din ținutul Hunedoarei.

Casa Breslelor funcționează în clădirea denumită Casa Administratorului, ce face parte din construcțiile care alcătuiesc Curtea Husarilor, fiind parte integrantă a Muzeului de Arheologie Istorie și Etnografie Hunedoara.

În Casa Breslelor sunt expuse bunuri culturale mobile cu valoare istorico-documentară din colecţia muzeului, respectiv 33 de obiecte aparţinând breslelor şi 20 din cele 61 de monede medievale si moderne, toate aceste piese fiind de la Hunedoara.

La parter, în cadrul atelierelor sunt etalate cele 33 de bunuri aparţinând breslelor, respectiv, lăzi de breaslă, table de breaslă şi o serie de căni de bere, ulcioare .

La etajul clădirii este amenajată o sală în care este expusă colecţia de numismatică ce cuprinde: monede medievale, europene şi turcești, precum şi monede austriece.

Exponatele asigură punerea în valoare a tradițiilor, meșteșugurilor, obiceiurilor, meseriilor pe cale de dispariție, precum și implicarea activă a turistului care vede cum se derulau activitățile în cadrul breslelor.

PROGRAMUL DE VIZITARE (mai-septembrie):

Luni: 10:00-17:00*
Marți: 9:00-17:00*
Miercuri: 9:00-17:00*
Joi: 9:00-17:00*
Vineri: 9:00-17:00*
Sâmbătă: 9:00-19:00*
Duminică: 9:00-19:00*
*ultima intrare se face cu 15 minute înainte de ora închiderii (16:45, respectiv 18:45).

TARIFE conform HCL nr. 392/2019

Adulti - 9 Lei

Pensionari - 5 Lei
Elevi/studenti - 5 Lei

Tarife pentru grupuri: Grup organizat : > 20 de persoane:
- Adulti - 6
- Pensionari - 4lei/pers.
- Elevi/studenţi - 4 lei/pers.

Taxa Ghidaj grup min 15 pers - 25 Lei limba romana, 40 lei limba straina

• GBP

1 GBP = 5.4099 RON

Certificări