Lacul de agrement de la Cinciș (sporturi nautice, sezon turistic lunile mai-septembie)

Miercuri, 31 Octombrie 2018

Lacul Cinciș este situat in partea sud-vestică a României la 15 km de Municipiul Hunedoara. Lacul este situat în centrul județului Hunedoara.  Sezonul turistic de vârf, se întinde de la începutul lunii iunie până la sfârșitul lui august.Temperatura medie a apei este de 18 °C. făcând posibil înotul. Principalele atracții turistice sunt reprezentate de pescuit, sporturi nautice, vizitarea obiectivelor turistice din zonă. Țărmul nordic al lacului este alcătuit din plaje, în timp ce țărmul sudic este alcătuit din dealuri și păduri. În jurul lacului sunt 2 camping-uri, 3 moteluri și mai multe pensiuni, numeroase vile (particulare sau destinate turiștilor) o sala de popice, etc.

16 Noiembrie 2018

Poveștile Castelului Corvinilor

Castelul Corvinilor sau Castelul Huniazilor, este cetatea medievală a Hunedoarei, unul din cele mai importante monumente de arhitectură gotică din România, fiind situat în „top 10 destinații de basm din Europa”.

Vezi mai mult
09 Noiembrie 2018

Vă așteptăm la GRĂDINA ZOOLOGICĂ HUNEDOARA!

Gradina zoologica Hunedoara situata pe strada Padurii f.n. este amplasata in municipiul Hunedoara la limita ariei protejate "Padurea Chizid", apartine de Consiliul Local Hunedoara si este administrata de Primaria municipiului Hunedoara, cu sediul in Hunedoara, str. Libertatii nr. 17.

Vezi mai mult

• GBP

1 GBP = 5.7967 RON

Certificări