foto știri

Hunedoara Curată: 11 noi platforme supraterane pentru deșeuri

Unsprezece noi platforme supraterane pentru colectarea deșeurilor menajere sunt montate, în aceste zile, în municipiul Hunedoara. Containerele sunt compuse din câte 4-5 module, pentru gunoiul menajer, dar și pentru colectarea selectivă a deșeurilor din hârtie, carton, plastic și metal.

„Noi am montat o astfel de platformă în parcarea blocului CEC, în urmă cu mai bine de un an și pentru că a avut succes și reprezintă o modalitate prin care deșeurile sunt colectate selectiv de către cetățenii care locuiesc în acea zonă, am decis să mai montăm alte 11 astfel de platforme în oraș, pentru că le-am promis hunedorenilor Hunedoara Curată și facem tot ce ține de noi ca să avem un oraș curat!”.

Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara

Săptămâna aceasta au fost instalate alte două platforme supraterane:

• » pe strada Gheorghe Barițiu, lângă fostul bar Roxanne;
  • » pe Bulevardul Dacia, în spate la Sanitas,

urmând ca în perioada următoare să mai fie instalate în următoarele locuri:

• » Piața Florilor, lângă gardul Școlii Generale nr. 6;
  • » Str. Gheorghe Barițiu, în spatele magazinului Orange;
  • » Str. Oțelarilor, lângă blocul CM5;
  • » Str. Stadionului, lângă blocul B5;
  • » Str. Stadionului, lângă bloc B4;
  • » Str. Transilvaniei, lângă Atelierul Școală;
  • » Str. Luncii, bl. B3;
  • » Str. Câmpului, lângă blocurile B1 și B2 (2 platforme).

De asemenea, în municipiul Hunedoara urmează să fie instalate alte 10 platforme îngropate pentru colectarea deșeurilor menajere, pe lângă cele 11 deja existente.